Pôvod a historické zázemie plemena: História oboch týchto plemien je rovnaká. Ide o teriére typu bull, ktoré prišli do Ameriky z Anglicka. V počiatku mali rovnakých predkov a typovo sa oddelili historicky pomerne nedávno. Preto aj ich nutričné nároky sú veľmi podobné. V oboch prípadoch ide o svalnaté psy vhodné pre viaceré typy športov, pričom dominujú tie, v ktorých dokážu využiť svoju silu, rýchlosť a výbušnosť svojich svalov.

Prispôsobivosť na zmeny v strave: vyvážený

Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno

Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: ochorenia kĺbov, citlivé trávenie, kožné ochorenia

Predispozícia k potravinovým alergiám: vysoká

Mäso a tuky: Strava týchto dvoch plemien by mala byť skôr nízkotučná, ale zároveň by v nej nemali chýbať omega-3 mastné kyseliny. Na toto sú vhodné ryby a rybie oleje, ktoré patria k natívnym zdrojom pre tieto plemená. Mäso by malo tvoriť najviac zastúpenú zložku v granulách, ale aj v BARFe. Okrem rýb je vhodná aj divina a hovädzie mäso. Hydina je neutrálna, avšak na kuracie mäso sa častejšie vyskytuje alergia. Ideálne sa preto javí z hydiny morčacie mäso.

Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 25-35%

Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-35%

Odporúčaný podiel tukov: 12-15%

Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: nízka

Preferencia typu receptúry: multiprotein a monoprotein rovnako

Prílohy: Stafford aj pitbulteriér patria do malej škály plemien, ktorým vyhovujú aj strukoviny, a to pokojne aj vo väčšej miere. Vhodná je tiež ryža a kukurica. Celkový podiel vlákniny je dobré udržovať vyšší, avšak v malom množstve sacharidov (dominovať by mali bielkoviny). Túto úlohu môže plniť lepšie hnedá ryža ako biela.

Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: áno, nie je to nutné, nie

Preferencia typu receptúry: s vyšším podielom obilnín, bez obilnín, s obilninami a bez obilnín rovnako

Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.

Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.

Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista