Pôvod a historické zázemie plemena: Beagle má zaujímavý pôvod, teda aspoň to, čo sa o ňom traduje. Vyšľachtili si ho údajne menší anglickí statkári z univerzálneho predka zvaného heriér, teda lovec zajacov (z anglickeho hare – zajac) a staroanglických duričov. Chudobnejší statkári si zobrali za vzor heriérov anglickej šľachty, avšak prispôsobili si ich svojim možnostiam lovu. Šľachta lovila z konského sedla, zatiaľ čo statkári sa premiestňovali pešo. Ich vzhľad, ako ich poznáme dnes, sa ale ustálil až v druhej polovici 19. storočia. Existujú aj iné teórie o pôvode, podľa ktorých ho priniesli do Anglicka už Normani v 11. storočí, pod súčasným názvom, ktorým ho nazývalo domáce keltské obyvateľstvo. Dnes je u nás využívaný hlavne ako rodinný, spoločenský pes.

Prispôsobivosť na zmeny v strave: dynamický

Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: aspoň počas rastu

Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: ochorenia kĺbov, sklony k obezite, kožné ochorenia

Predispozícia k potravinovým alergiám: zvýšená

Mäso a tuky: Pre beagly sú natívne zdroje mäsa jahňacie (baranie, ovčie), králik, zajac a v neposlednom rade všetky druhy hydiny. Sladkovodné ryby sú neutrálne, ale morské sú menej vhodné. Hovädzie a konské mäso odporúčame do stravy zaraďovať striedmo.

Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%

Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-35%

Odporúčaný podiel tukov: 12-15%

Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: nízka

Preferencia typu receptúry: viaczložkové – multiprotein

Prílohy: Beagle má špecifické nároky na sacharidové prílohy. Má veľmi svojské, rýchle spaľovanie energie počas práce a v strese. Energiu zo sacharidov si neukladá do zásoby a okamžite ju spaľuje. Pri zvýšenej potrebe bielkovín počas práce, môže dochádzať k svalovým kŕčom, pretože telo prednostne spracováva sacharidy. Pozor, beagle potrebuje počas výkonu vyšší príjem vody. Aby ste sa tejto plemennej predispozícii vyhli, ideálne sú kombinácie sacharidov vo forme obilnín aj zemiakov. Repa, ani kukurica nie sú problémové. Najmenej vhodná je ryža.

Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: nie je to nutné

Preferencia typu receptúry: s obilninami a bez obilnín rovnako

Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.

Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.

Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista