Pôvod a historické zázemie plemena: Vznikol podobne ako nemecký a holandský ovčiak akýmsi veľkým upratovaním medzi všetkými ovčiakmi. Od 17. storočia nastal pomerne rýchly úpadok ťažkých a ostrých pastierskych psov a rozvoj ovčiakov podobnej telesnej konštrukcie takmer v celej západnej Európe. Líšili sa farbou a dĺžkou srsti. Zatiaľ čo Nemci svoju populáciu ustálili na jednotnom type psa s dvoma možnými dĺžkami srsti, Belgičania nedopustili vyhynutie zvyšnej palety typov ovčiakov. Koncom 19. storočia sa začal ich chov organizovať a až do roku 1973 bolo možné krížiť všetky varianty belgických ovčiakov. FCI však požadovala striktnejšie delenie a akési finálne upratanie chovu. Definitívne tak vznikli štyri varianty belgických ovčiakov a to najrozšírenejší malinois, groenendael, laekenois a tervueren. Niektoré štáty nespadajúce pod FCI ich dokonca považujú za štyri samostatné plemená. Aj z nutričného pohľadu majú odlišné požiadavky podľa toho, v ktorej časti boli hlavné „hniezda“ šľachtenia jednotlivých ovčiakov.
Prispôsobivosť na zmeny v strave: vyvážený
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: ochorenia kĺbov
Predispozícia k potravinovým alergiám: nízka
Mäso a tuky: Pre malinoisa sa javí ako najprospešnejšia diéta pozostávajúca z rôznych druhov hydiny, rýb tak sladkovodných ako aj morských. Hovädzie mäso je neutrálne, resp. až na hranici s nevhodným. Nie je potrebné sa mu vyhýbať, ale nemala by na ňom stáť celoživotná diéta. Varianty laekenois a groenendael prijímajú hovädzie o poznanie lepšie ako malinois. Groenendael je kvôli kvalite srsti citlivý na dostatočné množstvo aminokyseliny fenylalanín. Pri jej nedostatku môže srsť ryšavieť, až oranžovieť. Laekenois lepšie prosperuje z tučnejších mias, resp. z tukov živočíšneho pôvodu.
Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%
Odporúčaný podiel tukov: 12-15%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: zvýšená
Preferencia typu receptúry: viaczložkové – multiprotein
Prílohy: Obilniny, obilniny a znovu obilniny. Belgické ovčiaky všeobecne si ich v strave doslova vyžadujú. Neznamená to, že bude priamo robiť problém zemiak alebo strukoviny, avšak pri otázke zlej konzistencie stolice a zlej formy najčastejšie nájdeme odpoveď práve v zemiakoch a strukovinách. Majitelia si často myslia, že ich problém spôsobuje alergia, alebo priamo hydina, no väčšina prípadov väzí v nesprávnej forme vlákniny. Horšie prijímaná môže byť aj kukurica. Ideálne sú teda obilniny ako ovos, jačmeň, špalda, či proso.
Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: áno
Preferencia typu receptúry: s vyšším podielom obilnín
Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.
Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.
Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista