Pôvod a historické zázemie plemena: Tento všestranný pes vznikol v pomerne izolovanom regióne švajčiarskych álp a bol v podstate jedným z viacerých variantov švajčiarskych domácich psov. Má spoločných predkov s veľkým švajčiarskym salašníckym psom, appenzellským salašníckym psom a entlebušským salašníckym psom, čo je zrejmé nielen z ich spoločnej trikolórnej farby srsti. Nevznikli krížením viacerých plemien ale naopak, populácia typických švajčiarskych psov bola rozdelená podľa typu na viaceré plemená. Preto aj nižšie špecifikácie boli získané sumárom údajov všetkých vymenovaných plemien.
Prispôsobivosť na zmeny v strave: vyvážený
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: torzia žalúdka, ochorenia kĺbov, rakovina, sklony k obezite
Predispozícia k potravinovým alergiám: zvýšená
Mäso a tuky: Historicky si plemeno bernský salašnícky pes vyžadovalo vyšší príjem živočíšnych tukov. Dnes, vzhľadom na svoje rozšírenie to už nie je nutné. Natívnymi zdrojmi bielkovín je ovčie (jahňacie) mäso, kozie, bravčové a všetky druhy hydiny. Neutrálne by malo byť hovädzie mäso. Za menej vhodné môžeme považovať morské ryby a olej z nich, ktorých prítomnosť v strave dokonca môže negatívne ovplyvňovať farbu srsti smerom k ryšavej. Pri kŕmení BARFom ich občasné zaradenie neuškodí. Pri kŕmení granulami, teda na dennej báze, sa tieto problémy môžu objaviť.
Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%
Odporúčaný podiel tukov: 12-15%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: zvýšená
Preferencia typu receptúry: multiprotein a monoprotein rovnako
Prílohy: Podobne ako morské ryby môže mať negatívny dopad na srsť paradoxne aj kukurica. Z nutričného hľadiska však neprekáža tak ako sója. Žiadna forma obilnín by nemala spôsobovať problémy a to ani pšenica. Ideálny je ovos. Odporučiť možno aj vyšší podiel zeleniny v granulách. Ako je zrejmé, pri švajčiarskych pastierskych psoch nie je potrebné venovať zvýšenú pozornosť jednotlivým zložkám stravy, ale skôr parametrom celého krmiva, ako sú bielkoviny a tuky.
Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: áno
Preferencia typu receptúry: s vyšším podielom obilnín
Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.
Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.
Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista