Pôvod a historické zázemie plemena: Bloodhound má svoje korene silno prerastené celým stredovekom. Je to najväčšie plemeno loviace čuchom, hoci dnes ide skôr o spoločenské plemeno, ktoré má veľmi dobré uplatnenie aj ako záchranársky pes. Jeho čuchové schopnosti sú v krátkom odstavci neopísateľné a na tieto účely bol šľachtený. Jeho predkov môžeme hľadať v celej Európe a z nich sa neskôr vyvinuli aj iné plemená, vrátane väčšiny európskych stavačov. Chovala ich aj šľachta na našom území, teda v Hornom Uhorsku, hlavne vo funkcii „vodič“, resp. „limer“. Nebol to typovo jednotný pes, ako ho poznáme dnes. Vďaka svojmu majestátu a loveckým vlastnostiam, bol častým darom šľachty a kráľov. Niektorí autori považujú za pradomovinu plemena bloodhound oblasť Konštantinopolu (dnešné Turecko). Dĺžka nasledujúceho európskeho chovu a miešanie s inými domácimi plemenami znegovali vplyv natívneho prostredia a vzniklo pomerne univerzálne plemeno.
Prispôsobivosť na zmeny v strave: vyvážený
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: torzia žalúdka, ochorenia kĺbov, kožné ochorenia
Predispozícia k potravinovým alergiám: zvýšená
Mäso a tuky: Pre svätohubertského psa môžeme považovať za natívne zdroje mäsa kozie a ovčie, všetky druhy hydiny, bravčové mäso a všetky druhy rýb, vrátane morských. Neutrálne sú hovädzie a konské mäso. Výrazné slabiny pri mäse toto plemeno nemá, ale pri monotónnej strave a prílišnej konzervatívnosti, môže dochádzaj častejšie k vzniku senzitivity na niektoré druhy mäsa. Stravu udržujte pestrú tak, akoby stále išlo o šľachtického psa
Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%
Odporúčaný podiel tukov: 12-15%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: vysoká
Preferencia typu receptúry: viaczložkové – multiprotein
Prílohy: Niekde v procese šľachtenia, zrejme však už pred príchodom predkov bloodhounda do Európy, sa u nich vyvinula genetická predispozícia k hypotyreóze. Štítna žľaza nemusí stíhať produkovať hormón tyroxín. Preto môžu byť bloodhoundy citlivé na prísun jódu v strave. V prílohách to vieme podporiť pridávaním morských rias. Vhodnejšie ako zemiaky a strukoviny sú obilniny, vrátane ryže. Zelenina a veľké množstvo ovocia sú silné benefity. Strukovinám je lepšie sa úplne vyhýbať.
Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: áno, nie je to nutné, nie
Preferencia typu receptúry: s vyšším podielom obilnín, bez obilnín, s obilninami a bez obilnín rovnako
Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa, počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.
Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva
Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista
odborne spôsobilá osoba pre Endemic Nutrition s.r.o.