Pôvod a historické zázemie plemena: Border znamená v anglickom jazyku hranica. Od nej je odvodený aj názov plemena. Vyšľachtilo sa severne od anglicko-škótskej hranice, teda na juhu Škótska. Názov kólia pochádza od oviec s čiernou tvárou, ktoré sa v Škótsku nazývali „colleys“ a psy, ktoré ich sprevádzali volali „colley dogs“, teda kóliové psy. A border kólia, inak povedané, je kólia pochádzajúca od hraníc.
Prispôsobivosť na zmeny v strave: vyvážený
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: ochorenia kĺbov
Predispozícia k potravinovým alergiám: nízka
Mäso a tuky: Aj keď väčšina literatúry udáva nutričnú univerzálnosť plemena, nie je to vôbec tak. Chovatelia a aj niektoré výskumy potvrdili, že border kólia potrebuje prijímať minerály zo špecifických zdrojov. Hlavne ide o vápnik, ktorého hlavný zdroj by mali byť kosti a kosti v mäsových múčkach. Vápnik z mušlí, alebo z dolomitu priamo spôsobuje u tohto plemena obličkové kamene. Medzi natívne druhy mäsa patria ovčie (jahňacie, baranie), kozie a hydina. Strava by nemala obsahovať veľa tuku a vytláčať pomery bielkovín a sacharidov zo stravy. Ak sa majiteľovi podarí nájsť správne granule so správnymi zdrojmi minerálov, môže to jeho borderke výrazne predĺžiť život a posilniť zdravie.
Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%
Odporúčaný podiel tukov: 12-15%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: nízka
Preferencia typu receptúry: viaczložkové – multiprotein
Prílohy: Border kólie štandardne výborne prijímajú diéty postavené tak na obilnej, ako aj zemiakovej báze. Horšie je na tom kukurica, ktorá im síce chutí a aj odpad má väčšinou správnu formu, ale vo väčšom množstve v receptúre (povedzme viac ako 10%) nie je ideálne využívaná.
Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: áno
Preferencia typu receptúry: s obilninami a bez obilnín rovnako
Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.
Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.
Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista