Pôvod a historické zázemie plemena: Ešte v 19. storočí bol chov boxerov úzko prepojený s plemenami nemecká doga, mastif, či anglický buldog. Všetky sú v podstate vetvy ich spoločného predka – býkohryza. Bol to dobre stavaný pes strednej veľkosti, dnešnému boxerovi podobný aj sfarbením, ktorý nemal strach držať silné zvieratá, ako je diviak. Práve kvôli tomuto spôsobu lovu – držaniu, potreboval mať býkohryz špecifický tvar a silu čeľustí. O samostatnom plemene boxer, hovoríme až od konca 19. storočia. Zmenou spôsobu lovu a zákazom psích zápasov, vyvinul sa aj boxer z loveckého psa na strážneho, pomáhal aj s dobytkom, ale aj ako služobné plemeno. V štádiu skutočného šľachtenia boxerov môžeme nájsť napríklad aj suku anglického buldoga Streblu. Každopádne jeho pôvod môžeme minimálne od 16. storočia sledovať v krajine jeho vzniku, teda v Nemecku a okolí.
Prispôsobivosť na zmeny v strave: vyvážený
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: aspoň počas rastu
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: torzia žalúdka, ochorenia kĺbov, citlivé trávenie, problémy so zubami, sklony k obezite
Predispozícia k potravinovým alergiám: zvýšená
Mäso a tuky: Boxer nie je veľmi citlivý na zmeny v striedaní mäsa a dobre ich zvláda. Za natívne zdroje môžeme považovať hydinové, bravčové a hovädzie mäso. Pri pojme hydinové mäso je ale potrebné si predstaviť celú škálu hydiny a nie iba kuracie mäso a to hlavne husacie a kačacie, ktoré sú pre jeho pôvodný región typické. Sladkovodné ryby sú neutrálne, rovnako ako jahňacie. Menej vhodné sú morské ryby, ale ani tým nie je nutné sa radikálne vyhýbať
Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%
Odporúčaný podiel tukov: 12-15%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: zvýšená
Preferencia typu receptúry: multiprotein a monoprotein rovnako
Prílohy: Rastlinné zložky sú najčastejším kameňom úrazu tráviacich problémov plemena boxer. Pri dĺžke jeho hrubého čreva si vyžaduje prílohy bohaté na vlákninu, ako je ovos, jačmeň, špalda. Malé množstvo kukurice nerobí problémy. Na krmivách bez obilnín, hlavne pri zvýšenom obsahu strukovín, máva boxer problémy s nadúvaním a produkuje výrazné množstvo črevných plynov. Druh vlákniny je esenciálny hlavne z pohľadu pankreasu. Testy preukázali, že boxer má špecifickú rýchlosť vylučovania tráviacich enzýmov trypsín, amyláza a lypáza. Horšie zvláda zemiaky a batáty, úplne najhoršie ale strukoviny a repu.
Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: áno
Preferencia typu receptúry: s vyšším podielom obilnín
Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa, počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.
Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva
Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista
odborne spôsobilá osoba pre Endemic Nutrition s.r.o.