Pôvod a historické zázemie plemena: Bradáč je v skutočnosti premenovaný hrubosrstý pinč. Psy tohto typu boli už v stredovekom Nemecku využívané hlavne na farmách s dobytkom a koncom stredoveku, ale najmä v renesancii, sa už začali objavovať aj na obrazoch. Nešlo o ustálené plemeno, ale skôr o pinče s charakteristickým typom srsti, boli však rôznych veľkostí. Pomenovanie dostalo plemeno podľa špecifickej srsti, ktorá na tvári pripomínala bradu. Najtypickejšia veľkosť v minulosti bola tá, ktorá dnes zodpovedá plemenu stredný (alebo štandardný) bradáč. Usudzuje sa, že jeho väčší pokrvný príbuzný – veľký bradáč, vznikol krížením pôvodných bradáčov s veľkým drsnosrstým pinčom, alebo dokonca ruským čiernym teriérom. Ich najmenší príbuzný – malý bradáč, vznikol s najväčšou pravdepodobnosťou krížením pôvodných bradáčov s opičím pinčom a pudlom. Bradáče boli vďaka svojej srsti odolné voči zmenám počasia. Pod bohatou srsťou sa skrýva atletické, energické, šľachovité a flexibilné telo. Výborne lovili potkany na nemeckých farmách s dobytkom.

Prispôsobivosť na zmeny v strave: vyvážený

Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno

Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: torzia žalúdka, ochorenia kĺbov

Predispozícia k potravinovým alergiám: nízka

Mäso a tuky: Základné druhy mäsa sú hovädzie a bravčové. Hydina, vrátane kuracieho, ryby a jahňacie (ovčie a baranie) sú neutrálne. Šteňatá veľkého bradáča je dobré držať na granulách bohatších na energiu dlhšie, ako odporúča väčšina výrobcov granúl. A to pokojne aj dva roky. Bradáče sú jedným z mála plemien, ktoré akoby ani nemali druh mäsa, ktorý by všeobecne spôsoboval problémy. S pomerne nízkou pravdepodobnosťou sem môžeme zaradiť morské ryby, ale nevidíme žiaden dôvod sa im dlhodobo vyhýbať.

Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%

Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%

Odporúčaný podiel tukov: 12-20%

Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: zvýšená

Preferencia typu receptúry: viaczložkové – multiprotein

Prílohy: Všetky tri formy bradáčov majú rovnaké predispozície a všetky veľmi dobre znášajú obilniny, aj zemiaky. Malé množstvo kukurice v granulách nevadí. Ideálna sa javí diéta postavená práve na kombinácii obilnín a zemiakov. Horšie je prijímané dlhodobé kŕmenie vyšším obsahom strukovín. Ryža je neutrálna. Repa, koreňová aj listová zelenina sú veľmi dobre znášané.

Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: áno

Preferencia typu receptúry: s obilninami a bez obilnín rovnako

Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.

Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.

Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista