Pôvod a historické zázemie plemena: Hoci ide o plemeno, ktorého predchodcovia boli zobrazovaní už v starovekom Ríme, nevieme o ňom veľa. Rímska ríša mala obrovskú rozlohu a to, že boli psy privezené do centra ríše ešte neznamená, že ide o pôvodné talianske plemeno. Tak ako pri neapolskom mastifovi, aj tu môžeme predpokladať privezenie keltských psov, z oblastí dnešného Anglicka, ešte v staroveku. Znamenalo by to, že anglický mastif, neapolský mastif a cane corso majú rovnakých predkov. Ich výkony v psích zápasoch a zápasoch s býkmi boli pre Rimanov zaujímavé. Ľahšie jedince predkov cane corso sa uplatnili aj na statkoch ako strážne psy. Ich telesná konštrukcia, hlas a energia vzbudzovali rešpekt. Isté je, že len málo chýbalo k tomu, aby sme dnes žiadne cane corso nepoznali. Až koncom 20. storočia, v malých dedinkách južného Talianska, si tí správni ľudia všimli posledné psy tohto typu. Resuscitácia plemena bola veľmi zaujímavá, spočívala doslova na pár jedincoch a odporúčame si tieto dobre zdokumentované príbehy šľachtenia prečítať.

Prispôsobivosť na zmeny v strave: vyvážený

Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno

Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: torzia žalúdka, ochorenia kĺbov, kožné ochorenia, ochorenia srdca

Predispozícia k potravinovým alergiám: zvýšená

Mäso a tuky: Červené mäso sa javí ako základné a natívne pre cane corso. Hovädzie, divina a jahňacie mäso by mali tvoriť základ jedálnička tohto plemena. Hydina je neutrálna, ale menej vhodná. Nie je nutné sa jej úplne vyhýbať a odporúčame ju zaraďovať do jedálnička, avšak nie ako základ celoživotnej diéty. Nevyžaduje si ale vysoké zastúpenie mäsa v dennej dávke a naopak, lepšie prosperuje, ak majú dominantné zastúpenie sacharidové prílohy. Pre lepšiu kondíciu srsti a kože odporúčame podávať ku granulám ďalšie oleje, pričom výrazne lepšie výsledky dosiahnete pri podávaní rastlinných olejov. Úplne natívnym druhom oleja je olivový. Lososový naopak môže spôsobovať zmenu pigmentácie a v niektorých prípadoch aj lupiny.

Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%

Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%

Odporúčaný podiel tukov: 12-15%

Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: zvýšená

Preferencia typu receptúry: multiproteín a monoproteín rovnako

Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.

Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.

Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista