Pôvod a historické zázemie plemena: Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, francúzsky buldoček má pôvod v dogovitých plemenách a jeho predkovia boli používaní na zápasy s býkmi, ako aj psie zápasy. Tvar lebky sa začal formovať už vtedy, pretože umožňoval komfortnejší zákus. Pravda, vtedajší tvar lebky ešte nemal tak výraznú špecifikáciu ako dnes, kedy je to základným znakom plemena. Z bulldogov (teda býčích psov) vznikli po zákaze zápasov dve vetvy, ktoré poznáme dnes. Primiešaním teriérov k buldogom vznikli stafordšírske teriére a druhá vetva vznikla zušľachťovaním pôvodných buldogov na spoločenské plemeno. Z tohto snaženia vznikol aj francúzsky buldoček. Jeho korene siahajú do Anglicka, odkiaľ sa dostal do Francúzska. Pre svoj exotický vzhľad si buldočkov obľúbila aj tamojšia francúzska šľachta. Okrem svojej kompaktnej veľkosti, spoločenskej povahy, stále dokázal plniť aj úlohy typické pre menšie psy a to vyháňanie škodcov zo statku.
Prispôsobivosť na zmeny v strave: vyvážený
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: aspoň počas rastu
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: problémy so zubami, kožné ochorenia, ochorenia srdca
Predispozícia k potravinovým alergiám: vysoká
Mäso a tuky: Natívne zdroje mäsa pre francúzskeho buldočka sú veľmi podobné v Anglicku, ako aj vo Francúzsku. Dominuje im najmä hovädzie a iné červené mäso. Ako vidíme v kapitole o histórii, predchodcovia tohto plemena žili doslova v hovädzom svete. Je však dobré striedať hovädzinu aj s inými druhmi mäsa a nechať na určitú dobu tráveniu zmeniť podnety. Prílišné sústredenie sa na jeden druh mäsa pri tomto plemene s veľkou pravdepodobnosťou povedie k senzitivite, problémom s alergiami a príliš konzervatívne bakteriálne kolonizované črevá. Odporúčame hovädzie striedať s divinou a odsledovať si, ktoré druhy hydiny sedia najviac. Jahňacie (ovčie, baranie) je neutrálne.
Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 25-35%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-35%
Odporúčaný podiel tukov: 12-20%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: nízka
Preferencia typu receptúry: multiprotein a monoprotein rovnako
Prílohy: Všetky druhy obilnín, ale najmä jačmeň, ovos a špalda sú pre buldočky natívne. Neutrálna je ryža a kukurica. Najmenej vhodné sú strukoviny. Ide o jedno z mála plemien, ktoré prosperuje aj na pravidelnom príjme repy. Obyčajná pšenica sa pri tomto plemene často spája s alergiami a kožnými problémami.
Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: nie je to nutné
Preferencia typu receptúry: s vyšším podielom obilnín
Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.
Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.
Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista