Pôvod a historické zázemie plemena: O psoch podobného typu vieme už od prelomu neskorej antiky so stredovekom. Po stáročia čisto lovecky využívaný pes, je dnes aj vyhľadávaným spoločníkom. V priebehu tejto veľmi dlhej doby sa rozrástli tak, že majú pod FCI vlastnú skupinu, v ktorej nájdeme jazvečíka štandardnej veľkosti drsnosrstého, hladkosrstého a dlhosrstého, trpasličieho drsnosrstého, hladkosrstého a dlhosrstého, králičieho drsnosrstého, hladkosrstého a dlhosrstého. To reflektuje jeho obľúbenosť a rozšírenie.

Prispôsobivosť na zmeny v strave: vyvážený
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: ochorenia kĺbov
Predispozícia k potravinovým alergiám: nízka

Mäso a tuky: Jazvečík všeobecne prosperuje na mierne vyššom príjme tukov a nižšom príjme bielkovín. To však len do takej miery, ktorá nespôsobuje obezitu. Udržovanie správnej kondície a podpora kĺbov sú esenciálne, vzhľadom na predispozície viacerých problémov s chrbticou a platničkami. Do značnej miery môže pomôcť aj zvýšený príjem omega 3 (EPA- DHA) mastných kyselín. Správna kondícia neznamená iba predchádzanie nadváhe, ale aj udržovanie svalovej hmoty a na to sú potrebné kvalitné bielkoviny z vybraných zdrojov mäsa. Za natívny druh mäsa v tomto prípade môžeme považovať hovädzie. Celkovo je však dobré druhy mäsa striedať. Hydina by nemala spôsobovať problémy a tak výber granúl z natívnych zdrojov pre jazvečíka by nemal byť vážnejší problém.

Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-25%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%
Odporúčaný podiel tukov: 15-20%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: vysoká
Preferencia typu receptúry: multiprotein a monoprotein rovnako

Prílohy: Aj v prípade príloh ide o pomerne flexibilné plemeno, ktoré sa prispôsobí aj častejším zmenám. Nemá problém s obilninami ako ovos, jačmeň, proso, dokonca ani pšenica a kukurica. Menej vhodné sú strukoviny a výnimočne aj ryža. Je dobré sa vyhnúť repe a sóji. Naopak vhodná je zelenina a prirodzený betakarotén z nej.

Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: nie je to nutné
Preferencia typu receptúry: s obilninami a bez obilnín rovnako

Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.

Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.

Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista