Pôvod a historické zázemie plemena: Jeho domovinou je Škótsko. Prvý pohľad na toto plemeno zvádza k pocitu, že bol šľachtený na potešenie ženskej časti šľachty a teda ako spoločenské plemeno. Opak je však pravdou. Jeho korene sú čisto pracovné, lovil hlodavce a udržoval od nich čistú domácnosť. A to nie v šľachtických sídlach, ale naopak, v chudobných a stredných vrstvách spoločnosti, ktoré si nemohli dovoliť živiť veľké lovecké psy. Traduje sa, že účelom ich malého tela mal byť lov hlodavcov v stiesnených priestoroch, ako napríklad v baniach. V tom období však boli jorkšírske teriére 2x väčšie a ťažšie ako
dnešné. Tlak na ich zmenšovanie nastal najmä po vzraste záujmu o toto plemeno ako o spoločenského psa. Nad tým, aké plemená boli použité pri došľachťovaní súčasných exteriérových znakov, sa vedú polemiky. Pri správnej výžive a starostlivosti sa jorkšírske teriére môžu dožiť 15, dokonca aj 20 rokov. Ak strave venujeme pozornosť, odvďačí sa nám menej problémovou starobou.
Prispôsobivosť na zmeny v strave: konzervatívny
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: nie je to nutné
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: citlivé trávenie, problémy so zubami
Predispozícia k potravinovým alergiám: zvýšená
Mäso a tuky: Natívnym druhom mäsa by malo byť hovädzie a konské. Ako ďalšie v poradí iné druhy červených mias. Hydina je neutrálna, ale kurča spôsobuje problémy viac ako iné druhy. Problémová surovina môže byť aj morská ryba, hlavne tie červené druhy, ako napr. losos. Odporúčania na trvalé zníženie príjmu bielkovín v strave seniora pri tomto plemene sú neopodstatnené. Naopak, znižovanie príjmu bielkovín v krmive seniorov preukázateľne vedecky skracuje dĺžku života. Odporúčame pokračovať v bežných krmivách určených pre dospelé psy, dokonca sú vhodné aj krmivá s vyšším príjmom bielkovín a tukov. Výber správnych granúl pre jorkšíra na základe natívnych zdrojov teda nemusí byť komplikovaný,
ale pozor. Toto plemeno patrí medzi konzervatívnejšie a ťažšie sa prispôsobuje zmenám. Ak sa naučí na jednu značku granúl, môže mať problém s prechodom na kvalitnejšiu. Je preto dobré od začiatku ho naučiť na čo najvyššiu kvalitu. Nezožerie veľa a tak ani kvalitné granule nezaťažia rodinný rozpočet.
Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 25-30%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-35%
Odporúčaný podiel tukov: 15-20%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: nízka
Preferencia typu receptúry: multiprotein a monoprotein rovnako
Prílohy: Vhodné sú rovnako zemiaky, ako aj zdravšie druhy obilnín. Kukurica a strukoviny môžu byť problémovejšie prílohy ako iné. Ako sa však ukazuje, ak je pes na kukuricu naučený od šteňacieho veku, nezvykne spôsobovať žiadne problémy po celý život.
Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: áno
Preferencia typu receptúry: s obilninami a bez obilnín rovnako
Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.
Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.
Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista