Pôvod a historické zázemie plemena: Maďarská vyžla, známa aj pod druhým názvom maďarský stavač má dva varianty srsti, a to krátkosrstú a drsnosrstú. V prípade vyžly skutočne vidieť odlišnosť v natívnych zdrojoch potravy od svojich príbuzných stavačov a farbiarov. Hoci predchodcov maďarskej vyžly zrejme využívali na lov už stredovekí kočovní Maďari, neexistujú priame doklady o podobnosti s dnešným plemenom, okrem možného farebného základu. Existujú dokonca domnienky, že pôvodne chovali Maďari dokonca dva typy žltočervených psov s rôznym upotrebením a rôznou telesnou konštrukciou. Takéto odtiene boli žiadané práve v Panónskej nížine, pretože dobre splývali s trstinou a suchou trávou v močaristých oblastiach. Genetický vplyv mal zrejme aj transsilvánsky durič, turecký žltý pes. Oblasť dnešného Maďarska bola 150 rokov súčasťou Osmanskej ríše, čo sa zrejme podpísalo aj na miešaní krvi psov. Isté je, že po dvoch svetových vojnách bola populácia takmer zdecimovaná a bolo potrebné vyžlu takmer vyšľachtiť nanovo.
Prispôsobivosť na zmeny v strave: vyvážený
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: ochorenia kĺbov
Predispozícia k potravinovým alergiám: nízka
Mäso a tuky: Za natívne zdroje mäsa pre vyžly môžeme považovať hovädzie a bravčové. Jahňacie (baranie, ovčie), hydina a sladkovodné ryby sú neutrálne, je dobré ich pravidelne zaraďovať do jedálnička. Požiadavky na hodnoty bielkovín sú doslova priemerné. Nemá potrebu vysokých dávok bielkovín, ale je zároveň väčšia ako u pastierskych typov psov.
Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%
Odporúčaný podiel tukov: 12-20%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: zvýšená
Preferencia typu receptúry: viaczložkové – multiprotein
Prílohy: Vyžla uprednostňuje skutočne tradičné formy sacharidov a vlákniny. To sú najmä obilniny. Menej dobre prijíma veľké množstvo zemiakov a najhoršie na tom sú strukoviny. Sója dokonca môže vadiť aj v kozmetických prípravkoch. Biela ryža je neutrálna. Repa a produkty z nej sú menej vhodné. Plemeno potrebuje vyšší podiel vlákniny a obilná vláknina sa javí ako najvhodnejšia. Pozor, príliš vysoké množstvo vlákniny všeobecne dráždi pankreas.
Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: áno
Preferencia typu receptúry: s vyšším podielom obilnín
Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.
Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.
Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista