Pôvod a historické zázemie plemena: Maltézsky psík je prastaré plemeno, ktorého korene siahajú až do staroveku. Pôvodne bol síce o niečo väčší, ale jeho charakteristika bola veľmi podobná tej dnešnej. Maltézaci boli spočiatku najmä spoločníkmi námorníkov Stredozemného a Jadranského mora a pomáhali im loviť hlodavce na lodiach a v prístavoch. Ale jeho proporcie si obľúbili aj ženy a využívali ho ako spoločenského psa už v spomínanom staroveku. Veľkú priazeň si tak získali aj v starovekom Grécku.

Prispôsobivosť na zmeny v strave: dynamický
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: nie je to nutné
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: problémy so zubami
Predispozícia k potravinovým alergiám: vysoká

Mäso a tuky: Natívne druhy mäsa sú najmä rybacie a to rovnako morské, ako aj sladkovodné ryby. Hydina, kozie a ovčie mäso sa nachádzajú niekde na škále medzi neutrálnym a natívnym zdrojom. Menej vhodné sú hovädzie a konské mäso. Maltézske psíky sú náchylné na rovnováhu určitých minerálov a to hlavne vápnika. Nie vždy sa dá vopred odhadnúť, ako bude jeho srsť reagovať na konkrétne krmivo. Aj pri granulách najvyššej kvality sa môže objavovať žltnutie srsti a kruhy pod očami, či tmavé miesta, ak zdroj minerálov nevyhovuje.

Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 25-30%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-35%
Odporúčaný podiel tukov: 12-20%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: nízka
Preferencia typu receptúry: viaczložkové – multiprotein

Prílohy: Natívne zdroje v granulách, rovnako ako v BARFe by mali tvoriť kyslejšie druhy ovocia a je naozaj dobré, ak krmivo ovocie obsahuje. Vhodná je ryža a klasické obilniny. Zemiaky sú neutrálne a preto dobre znáša aj bezobilné receptúry. Menej odporúčame strukoviny a repu.

Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: áno

Preferencia typu receptúry: s obilninami a bez obilnín rovnako

Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.

Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.

Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista