Pôvod a historické zázemie plemena: Vzniklo selekciou zo starých ovčiarskych psov strednej a západnej Európy. Môžeme ho považovať za blízkeho príbuzného s belgickým, holandským a bielym švajčiarskym ovčiakom, od ktorých sa odlíšil telesnou konštrukciou a farebnosťou až šľachtením.
Prispôsobivosť na zmeny v strave: konzervatívny
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: ochorenia kĺbov, citlivé trávenie
Predispozícia k potravinovým alergiám: vysoká
Mäso a tuky: Nevyžaduje si vysoký podiel mäsa v granulách. Ak je však zvolená správna forma vlákniny, neprekáža ani podiel mäsa okolo 50%. Vhodné sú rôzne formy červeného mäsa a bezproblémová je väčšinou aj hydina a sladkovodné ryby. Natívne zdroje mäsa sú najmä hovädzie, jahňacie, bravčové, kačacie, husacie, kuracie a všetky druhy sladkovodných rýb. Problémy môžu nastať pri morských rybách, resp. dlhodobým kŕmením nimi.
Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%
Odporúčaný podiel tukov: 12-15%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: vysoká
Preferencia typu receptúry: multiprotein a monoprotein rovnako
Prílohy: Nemecké ovčiaky potrebujú v granulách vysoký podiel vlákniny, pričom najlepšie funguje obilná vláknina a dokonca aj kukurica, ktorú však neodporúčame vo väčšom podiele ako 15% krmiva. Zdroje vlákniny ako je zemiak, sladký zemiak, alebo strukoviny nie sú úplne nevhodné, častokrát však spôsobujú redšiu stolicu alebo zápchu a taktiež ich nie je vhodné podávať vo vysokom podiele v krmive. Keďže nemecký ovčiak má kratšie hrubšie črevo ako iné plemená podobnej hmotnosti a telesnej konštrukcie (a predáva ho aj ďalším plemenám, ktoré vznikli krížením s nemeckým ovčiakom), najviac sa osvedčili prílohy ako ovos, jačmeň a dokonca pšenica, či špalda. Ryža sa javí ako neutrálna. Tieto formy vlákniny dokážu lepšie spomaliť prechod hrubým črevom a predlžujú dobu vstrebávania živín.
Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: áno
Preferencia typu receptúry: s vyšším podielom obilnín
Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.
Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.
Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista