Pôvod a historické zázemie plemena: V oboch variantoch srsti, teda nemecký krátkosrstý aj nemecký drôtosrstý stavač, môžeme hovoriť o rovnakom historickom a geografickom kontexte. Prešiel si cestu šľachtenia od španielskych stavačov, s primiešaním krvi viacerých duričov a farbiarov. Pri drôtosrstom stavačovi samozrejme aj ďalšie plemená navyše. V počiatkoch išlo o ťažšie psy, ktoré boli zušľachtené použitím anglických pointrov koncom 19. storočia.
Prispôsobivosť na zmeny v strave: vyvážený
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: torzia žalúdka, ochorenia kĺbov, citlivé trávenie
Predispozícia k potravinovým alergiám: zvýšená
Mäso a tuky: Všetky druhy hydiny a všetky druhy rýb môžeme považovať za natívne pre toto plemeno. Jahňacie mäso je taktiež veľmi vhodné. Hovädzie nemusí sedieť všetkým jedincom a býva kameňom úrazu pri problémoch s trávením. Fakt, že historicky dostávali predkovia nemeckých stavačov prevahu obilnín v strave na úkor mäsa (pred rozšírením medzi šľachtu) zapríčinil, že majú vyššiu potrebu rastlinných tukov. Zároveň majú vyššiu potrebu bielkovín s obsahom metionínu, leucínu a lyzínu. Pri drôtosrstom stavačovi je vhodné zvýšiť príjem bielkovín v strave počas jesenných mesiacov o 2-3%.
Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%
Odporúčaný podiel tukov: 12-15%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: vysoká
Preferencia typu receptúry: multiprotein a monoprotein rovnako
Prílohy: Obilniny a ich forma vlákniny by mali tvoriť základ stravy. Nie je nutné báť sa lepku, naučili sa ho veľmi dobre spracovávať. Jačmeň, špalda, ovos, či proso, fungujú u väčšiny jedincov nemeckých stavačov lepšie ako zemiaky a batáty. Strukoviny v množstve viac ako 10% sú úplne nevhodné z dlhodobého hľadiska. Ryža je neutrálna, rovnako ako kukurica v malom množstve.
Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: nie je to nutné
Preferencia typu receptúry: s vyšším podielom obilnín
Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa, počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.
Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva
Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista
odborne spôsobilá osoba pre Endemic Nutrition s.r.o.