Pôvod a historické zázemie plemena: Pudel má image módneho psa, ladiaceho ku svojej paničke, alebo k deťom. V skutočnosti však ide o lovecké plemeno pôvodom z Nemecka a jeho majiteľmi boli prevažne muži. Pohľad na toto plemeno zmenili až možnosti jeho strihov, úprav a jeho vznešený tvar a držanie tela. Predkovia pudla boli všeobecne vodné psy a ich srsť neslúžila na skrášľovanie. Má výborné vlastnosti na prácu vo vode, za dažďa a hmly, aj za nízkych teplôt. Pomenovanie zrejme pochádza z pojmu „pudeln“, čo znamená mokrý pes, alebo „budel“, teda plavec. Francúzi si pudla ako plemeno adoptovali a nazývali ho „caniche“, neskôr „mouton“, čo znamená ovca, ovčiak. Od pôvodného štandardného pudla vznikli aj vzrastovo menšie varianty. Srsť pudlov rastie ako ľudský vlas a nemá geneticky zakódovanú určitú dĺžku. Kvôli častému strihaniu môže byť koža citlivejšia, a preto je dôležité sledovať v strave faktory, ktoré majú pozitívny vplyv na kožu a srsť. Pri správnej výžive a starostlivosti sa pudle dožívajú nadpriemerne vysokého veku.

Prispôsobivosť na zmeny v strave: konzervatívny

Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno

Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: ochorenia kĺbov, citlivé trávenie

Predispozícia k potravinovým alergiám: zvýšená

Mäso a tuky: Pudel je náchylný na prísun aminokyseliny fenylalanín, čo je esenciálna aminokyselina, ktorú si telo nedokáže vytvárať a je potrebné ju pravidelne prijímať. Vyskytuje sa však vo viacerých potravinách, ktoré žiaľ pre psy nie sú vhodné. Hľadať v granulách, alebo ku granulám pridávať môžete semená, orechy, ryby (bielkoviny, nie len olej) a vajcia. Potraviny z nesprávne zvolených zdrojov, častokrát aj nenatívne, sa môžu prejavovať na koži a srsti a to rýchlejšie ako u iných plemien. Natívne zdroje sú hydina, sladkovodné ryby a bravčové mäso. Problematickejšie môže byť hlavne hovädzie mäso, najmä ak je v nižšej kvalite, napríklad vo forme vedľajších živočíšnych produktov.

Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%

Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%

Odporúčaný podiel tukov: 12-20%

Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: zvýšená

Preferencia typu receptúry: viaczložkové – multiprotein

Prílohy: U pudlov je zásadný rozdiel v kvalite srsti a kože pri podávaní krmív s obsahom kvalitnejších obilnín a dokonca aj kukurice. Zemiaky a strukoviny vo väčšom množstve nemusia sedieť tak, ako ovos, špalda, proso, jačmeň a kukurica. Pri kukurici sa môžeme zastaviť, pretože síce olej z nej môže pôsobiť blahodárne na srsť, ale krmivo by jej nemalo obsahovať viac ako 10-15%.

Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: nie je to nutné

Preferencia typu receptúry: s vyšším podielom obilnín

Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.

Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.

Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista