Pôvod a historické zázemie plemena: Dnes už je pomerne jednoznačne preukázané, že rodézsky ridžbek (ako sa často píše u nás), pochádza z Afriky. O jeho predkoch cestovatelia písali málo. Šlo o psy menšieho vzrastu, dobre osvalené, s malou hlavou a sivou, popolavou farbou. V 17. storočí Holanďania a Nemci, ktorí založili Kapské mesto, začali svoje dovezené psy krížiť s africkými psami s typickou reverznou srsťou. Krížením s európskymi psami sa zväčšovala veľkosť psov, čím sa stávali nápomocnejšie pri love veľkých šeliem. Ridge, teda mutácia spôsobujúca opačne rastúcu srsť je pomerne záhadný jav a v popise afrických psov sa veľmi nevyskytuje. Ridge sa ešte v 19. storočí objavoval striedavo, aj po dovezení psov do Európy. Reverend Charles Helm, ktorý si priviezol dve sučky bez ridge, spozoroval ridge až u ich potomkov. Práve ony sú dnes považované za základ chovu ridžbekov, ako dnes známeho plemena.
Prispôsobivosť na zmeny v strave: dynamický
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: torzia žalúdka, ochorenia kĺbov
Predispozícia k potravinovým alergiám: nízka
Mäso a tuky: Divina (ak je to možné aj exotické druhy, napr. formou konzerv), jahňacie a kozie mäso, hydina a králik sú natívnymi surovinami pre toto plemeno, ktoré je inak veľmi flexibilné. Možno je to aj vďaka veľkému počtu rôznych plemien, ktoré boli pri jeho šľachtení použité. Hovädzie mäso je najmenej vhodné, ryby sú neutrálne. Rastlinné oleje sú ale vhodnejšie ako rybie.
Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%
Odporúčaný podiel tukov: 12-15%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: zvýšená
Preferencia typu receptúry: multiproteín a monoproteín rovnako
Prílohy: Obilniny sú bližšie k dlhodobému napĺňaniu nutričných potrieb plemena rodézsky ridgeback, ako zemiaky a strukoviny. Strukoviny sa dajú dokonca považovať za vôbec najmenej vhodnú potravinu pre toto plemeno. Dokonca aj kozmetika s obsahom sójového oleja môže byť nevhodná. Nesmieme zabudnúť na zastúpenie orechov v strave a ich pravidelné pridávanie. Ryža, či už biela alebo hnedá, je rovnako vhodná ako zdravé obilniny typu ovos, jačmeň, špalda, proso.
Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: nie je to nutné
Preferencia typu receptúry: s vyšším podielom obilnín
Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.
Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.
Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista