Pôvod a historické zázemie plemena: Pomenovanie plemena šeltia pochádza zo Shetlandských ostrovov patriacich pod Škótsko. Má zrejme spoločných predkov s kóliami, ale v uzavretom ostrovnom priestore a uzavretej populácii psov zrejme pomerne rýchlo došlo k upevneniu typických čŕt plemena, ako je menšia výška v porovnaní s kóliami. Na účely pasenia oviec, vzhľadom na množstvo predátorov, takéto kompaktné rozmery postačovali. Predpokladá sa, že za vzrastom stojí aj špecifický jód v pôde týchto ostrovov, ktorý má vplyv na štítnu žľazu. Rovnaký efekt môžeme pozorovať u shetlandského poníka.

Prispôsobivosť na zmeny v strave: vyvážený
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: ochorenia kĺbov, citlivé trávenie
Predispozícia k potravinovým alergiám: nízka

Mäso a tuky: Na rozdiel od ostatných plemien z rodiny kólií, šeltie nevedia kvalitne spracovávať vápnik z kostí suchozemských zvierat. Zato vápnik z mušlí a morských zdrojov je pre nich natívny a využívajú ho takmer dokonale. Keďže šeltie majú predispozíciu na problémy s kosťami, ako aj vyššiu lámavosť kostí, je vhodné na tento fakt dbať a podávať aspoň v období rastu a osifikácie kostí kĺbovú výživu napríklad zo žraločích chrupaviek, či schránok mušlí. Za natívne zdroje mäsa možno považovať bravčové, kozie, jahňacie a morské aj sladkovodné ryby. Hydina je neutrálny zdroj. Aj keď je hovädzie mäso menej vhodné,
nemusí spôsobovať problémy. Ak sa výťažky z mušlí nenachádzajú vo vami vybraných granulách, snažte sa pridávať ich formou doplnkov výživy, resp. niektoré formy kĺbovej výživy sú postavené na prirodzených zdrojoch vápnika z morských živočíchov.

Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%
Odporúčaný podiel tukov: 15-20%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: nízka
Preferencia typu receptúry: multiprotein a monoprotein rovnako

Prílohy: Šeltie rovnako dobre prosperujú na obilninách, ako na zemiakových prílohách. Vplyv strukovín nie je známy, avšak vzhľadom na neodporúčanie sóje, môžu aj iné strukoviny patriť do rizikovej skupiny. Jedinou obilninou, ktorá sa vymyká bezproblémovej škále surovín, je kukurica.

Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: nie je to nutné
Preferencia typu receptúry: s obilninami a bez obilnín rovnako

Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.

Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.

Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista