Pôvod a historické zázemie plemena: Pôvod plemena nie je úplne jasný. Existujú náznaky, že do Nemecka sa dostali prvé jedince práve z nášho územia, Horného Uhorska, vďaka Esterházyovcom (z Galanty), alebo z ich panstva v českom meste Teplice. Dnes už nezistíme, či išlo o lokálny odchov Esterházyovcov v Česku, alebo si stavače priniesli z nášho územia, keďže v Uhorsku mal ich chov stáročia dlhú tradíciu. Isté je, že ide o región strednej Európy. V Nemecku sa tento pes začal šíriť ako dar medi šľachticmi.

Prispôsobivosť na zmeny v strave: konzervatívny
Odporúčanie pridávať doplnkovú kĺbovú výživu: áno
Rizikové predispozície plemena ovplyvniteľné stravou: torzia žalúdka, ochorenia močových ciest (močové kamene), ochorenia kĺbov
Predispozícia k potravinovým alergiám: zvýšená

Mäso a tuky: Weimarský stavač nemá špecifické požiadavky na druhy mäsa, najmä ak sú typické pre región, čo je bravčovina, hydina, jahňacina, divina a sladkovodné ryby. Menej vhodné je snáď iba dlhodobé kŕmenie krmivami s obsahom morských rýb. Je to jedno z mála plemien, ktoré má v granulách vyššiu potrebu živočíšnych tukov. Forma prijatej energie vo forme živočíšnych tukov (teda nie rastlinných) je u neho omnoho prijateľnejšia ako navyšovanie dávky. Nadpríjem sacharidov totiž spôsobuje aj nadpríjem energie, čo ho robí hyperaktívnym. Navýšenie tukov je navyše vhodné aj v zimnom období, vzhľadom na jeho typ srsti a typicky atletickú kondíciu.

Odporúčaný podiel bielkovín u dospelého psa: 20-30%
Odporúčaný podiel bielkovín u mladého psa: 25-30%
Odporúčaný podiel tukov: 15-18%
Predispozícia k prekysleniu žalúdka pri vysokom príjme bielkovín: zvýšená
Preferencia typu receptúry: multiprotein a monoprotein rovnako

Prílohy: Pri správnom počiatočnom manažovaní výživy, dokáže toto plemeno všeobecne rovnako dobre prijímať bezobilné krmivá, ako tie s obilninami. Nie je citlivé dokonca ani na jačmeň. Ideálnou sa javí kombinácia obilniny a zemiakov. Ak sa objavia hnačky, alebo redšia stolica, pravdepodobne je to z dôvodu, že máte doma jedinca, ktorí potrebuje ešte viac obilnín v strave. Strukoviny sú slabšou stránkou tohto plemena, spolu s repou a sójou.

Preferencia ovocia, zeleniny a byliniek v receptúre: áno
Preferencia typu receptúry: s vyšším podielom obilnín

Uvedené informácie nie je možné považovať za univerzálny návod na kŕmenie vášho plemena. Sú sumárom rozsiahleho výskumu na vzorke vyše 600 chovateľských staníc a kynológov zo Slovenska a Česka, ako aj zahraničných výskumov a literatúry. Napriek tomu je potrebné zohľadniť individuálne faktory, medzi ktoré môžeme radiť aj výživu matky vášho psa počas gravidity a laktácie, ako aj históriu kŕmenia každého jedinca a iné. Všeobecná citlivosť plemena na niektoré zložky neznamená, že práve váš pes bude na tieto zložky reagovať neštandardne. Plemená sa dnes už nechovajú izolovane a sú roztrúsené po celom svete. Napriek tomu údaje ukazujú, že natívne zdroje potravy stále hrajú dôležitú úlohu.

Naším prioritným odporúčaním je, že strava má byť pestrá a kvalitná.
Na nosné časti týchto informácií sa vzťahujú autorské práva.

Mgr. Lukáš Michalička
výživový a produktový špecialista