post

Niektoré otázky sa k nám s pravidelnosťou vracajú ako bumerang. Výživa psov z útulkov, zachránencov z osád, alebo od množiteľov je jednou z nich a má svoje špecifiká. My ich voláme „psy s históriou“, pretože ich históriu kŕmenia nepoznáme, túto časť ich života sme nemali pod kontrolou a nutričný manažment nebol nikým riadený. Toto sa do určitej miery mení práve v útulku. Pracovníci útulkov sa v dnešnej dobe aktívne, alebo pasívne vzdelávajú. Ich možnosti ale limituje rozpočet a dary. Prácu im komplikujú aj dobre mienené sponzorské krmivá, ktoré ak sa nezhodujú s dlhodobým plánom útulku, môžu trávenie psov veľmi rozhodiť. Je dobré sa v útulku vždy informovať, na aké značky krmív sú tamojšie psíky nastavené. V našej knihe Sprievodca výživou psov rozoberáme stravu psov z každého uhla pohľadu a vieme, že sa stala cenným zdrojom informácií aj pre pracovníkov útulkov a pre ľudí, ktorí si psíky z útulku zadovážili. Dnes už ale vieme aj to, že práve ich výžive sme nevenovali zvláštnu pozornosť. Dovoľte nám napraviť to aspoň tu, na našom blogu.

Kto, alebo čo sú to teda „psy s históriou“? Ide o psy z ulice. Sú dlhodobo sa túlajúce bez dozoru a pravidelnej starostlivosti. Buď ide o utečencov z domu, alebo vyhodené psíky kvôli veku, zdravotnému stavu, ktorý by vyžadoval zvýšené náklady. Psy z osád sú odobraté z nevhodných podmienok, odkázané na takú stravu, ktorú nájdu vyhodenú, vrátane mŕtvych zvierat, alebo výkalov. Aktivisti v rámci svojich možností takéto psy kastrujú, ale ak zistia zanedbávanie zo strany majiteľov, odoberajú ich a hľadajú nový domov. Mnohé z nich sú chované iba za účelom konzumácie. Psy od množiteľov sú buď odobraté, vo väčšine prípadov však už nechcené. Ich výdaj energie bol dlhodobo vyšší, ako príjem. Boli im podávané najlacnejšie krmivá, ktoré nedokázali pokrývať potreby psa pre bežný život, nieto ešte pre tvorbu nutrientov v mlieku pre šteniatka, či tvorbu protilátok, imunity atď. Takéto sučky sú odvápnené, chudokrvné, v zlom zdravotnom stave. Spoločným menovateľom všetkých sú vnútorné a vonkajšie parazity.

Starať sa o takéto psy je obdivuhodná činnosť. Keďže sa aj Bodreek snaží podporovať vybrané útulky, rozhodli sme sa venovať pár špecifických rád útulkom, aj novým rodinám týchto psíkov.

1. Trávenie takýchto psíkov je nedobrovoľne konzervatívne. Nezvládajú zmeny krmív tak, ako psy, ktoré na to vieme učiť od šteňacieho veku. Zmeny si vyžadujú viac času, tráviace enzýmy nemusia byť tak efektívne, ako u zdravých a na zmeny trénovaných psov, to isté platí o črevnej mikrobiote. Nepreháňajte to so striedaním receptúr, ani pamlskov. K takémuto psíkovi sa treba správať podobne ako k šteniatku.

2. Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že psy s históriou mávajú „zdravšie“ exkrementy a bezproblémové vyprázdňovanie, nemusí to byť tak. Ich tuhú a suchú konzistenciu dosahujú príliš vysokým podielom kostí v strave, alebo príliš vysokým podielom vlákniny, napr. vo forme starého pečiva. Obe tieto zložky v prehnanej miere však z dlhodobého hľadiska majú negatívny dopad na vnútorné orgány.

3. Zanedbávané psíky neboli pravidelne odčervované. Spolu s ďalšími faktormi často dochádza k narušeniu črevnej bariéry. Je žiadúce podporovať rast zdravej črevnej mikroflóry nielen kvalitnou a pravidelnou stravou, ale aj probiotikami a prebiotikami. Osídlenie čriev môžeme zjednodušene chápať ako boj dobrých a zlých baktérií. Aj tie zlé však majú svoje úlohy, nesmú však poraziť tie dobré. Probiotiká sú posily dobrých baktérií a prebiotiká sú pre nich potravou.

4. Zlá výživa v minulosti nás nabáda začať podávať čo najkvalitnejšie krmivá. Príliš radikálne skoky v kvalite ale nie sú úplne najlepšou voľbou. Psy zvyknuté na vysoký podiel obilnín môžu mať problém stráviť zemiaky, či strukoviny, ktoré sa nachádzajú v ultraprémiových krmivách. Ako facka môžu zapôsobiť aj exotické druhy mäsa ako bizón, pštros, los, a iné, ktoré organizmus psa ešte nepozná. Nešokujme ho hneď po príchode do nového domova. Prechody medzi kvalitatívnymi úrovňami krmív odporúčame robiť postupne a dlhodobo. Prioritou u zachránených psov nemusí byť nutne to najlepšie kŕmenie, ale zastabilizovanie ich zdravotného stavu do normálu.

5. Krmivá, ktoré radi lacno nakupujú množitelia, sú chudobné na kvalitné tuky a bielkoviny. Neurobte tú chybu, že tomu svojmu kúpite príliš „nabúšené“ krmivo. Pankreas na takúto záťaž nie je naučený a jeho reakcia v konečnom dôsledku môže byť horšia, ako by sme vybrali krmivo strednej triedy, pretože šokovaný a zaťažený pankreas môže prestať tvoriť určité tráviace enzýmy, čo spôsobí, že si nebude vedieť rozložiť živiny ani z tej najkvalitnejšej granulky.

6. Nebojte sa zdravých obilninín. Nie každá obilnina má rovnaké vlastnosti. Ryža, ovos, proso a v malej miere aj jačmeň a kukurica, môžu byť vhodnejšou alternatívou k zemiakom, strukovinám, či tekvici. Predlžujú pocit sýtosti, zvyšujú viskozitu v zažívacom systéme, spomaľujú trávenie a vstrebávanie živín v čreve. Znižujú tým tzv. „vlčí hlad“, ktorý je pre niektoré psy z útulku charakteristický. Spomenuté obilniny dokážu nahradiť pšenicu, ktorej odporúčame sa vyhnúť, pretože obsahuje najviac lepku, ktorý narúša črevnú bariéru. Špalda a jačmeň ho obsahujú tiež. U zdravých psov nie je nutné sa im striktne vyhýbať.

7. Posilňovanie imunity môže mať zásadný vplyv na ďalšiu budúcnosť. V útulkoch na takéto doplnky žiaľ rozpočet nestačí. Hovorí sa, že okolo 70-80% imunity sa nachádza v črevách. Ak má pes zdravé črevá, má lepšiu imunitu. A ak má dobrú imunitu, tá mu na oplátku pomáha vyrovnávať sa s útokmi patogénnych baktérií, ktoré si v črevách neželáme mať premnožené. Ide teda o spojené nádoby. Prípravkov na posilnenie imunity je viacej. Okrem prebiotík a probiotík, ktoré sme si už spomenuli, sú to aj prípravky na báze hlivy ustricovej. Nám sa však najviac osvedčilo kozie kolostrum.

8. Symptómy alergie, senzitivity a intolerancie sú ľahko zameniteľné. U psov s neznámou minulosťou  sa najviac vyskytuje senzitivita. Nie je to ale nutne trvalý stav. Veľmi súvisí so stavom čreva a z predošlých bodov, pri správnej dávke trpezlivosti, môžete dosiahnuť v tomto smere pozitívne výsledky. V krvných testoch nájdete senzitivitu vďaka zvýšeným protilátkam IgG. Vzniká tak, že črevná bariéra si neplní svoju funkciu a cez stenu čreva prepúšťa do krvi také proteíny, ktoré tam nemajú čo robiť. A organizmus reaguje senzitívnou reakciou. Takáto reakcia sa bude meniť a bude sa vytvárať vždy na ten podnet, ktorému bude organizmus dlhodobo vystavovaný. V takom prípade je potrebné okrem zlepšovania stavu čriev začať aj v striedaní receptúr, tvz. rotáciou.

9. Opatrne s odmenami, tzv. „pamlskami“. Je nám nad slnko jasné, že chceme psíkovi vynahradiť to, čomu v živote dovtedy chýbalo a v rámci možností ho aj rozmaznávať. Rôzne druhy piškót, kostičiek, sušených mias a iných dobrôt si však nechajte na neskôr. Opakujeme, priorita je trávenie zastabilizovať. Konzervy sú vítaným pomocníkom na spestrenie stravy a lepšiu hydratáciu organizmu, taktiež však platí, že opatrne, v malých množstvách a postupne. Zvyšky zo stola, varené, či pečené kosti musia byť úplné tabu. Odmenami nekompenzujte ani to, ak pes odmieta nové krmivo. Tie, ktoré dostával predtým, alebo nájdené odpadky, sú častokrát pre psy lákavejšie ako kvalitné krmivá bez dochucovadiel. Paradoxne psom často viac chutí to, čo páchne. Je možné, že pes bude takto odmietať granule už celoživotne. V takom prípade je najzdravším a najvhodnejším riešením primiešavanie malého množstva konzervy.

10. Láska a trpezlivosť sú poslednou, avšak o nič menej dôležitou ingredienciou, ktorú zvieratá potrebujú. Sú opakom dovtedy každodenného stresu. A stresom nemyslíme iba dennodenné odmietanie ľuďmi, nevyhovujúce prostredie, hľadanie potravy a boj o prežitie, ale aj stres organizmu pri spracovaní nekvalitnej stravy a nutričnej nedostatočnosti. Neponáhľajte sa so zmenami a nestresujte ani sami seba. Robte si prehľad o krmivách na trhu, pričom pokojne nechajte niekoľko mesiacov psíka na tom krmive, ktoré pozná z útulku. Ak pri postupnom prechode na Vami vybrané krmivo spozorujete, že je progres príliš problematický, že má pes hnačky, spomaľte. Držíme vám palce!

Team krmív Bodreek, Vlčí chlieb a Nomad ďakuje všetkým profesionálnym aj dobrovoľným záchrancom zvierat, ako aj ľuďom, ktorí si takéto zvieratá adoptujú a poskytujú im dočasnú opateru, alebo trvalý domov. Vážime si Vašu prácu a obetu, ktorá sa stala pre mnohých životným poslaním.