post

Niečo sa v posledných dekádach zmenilo. To Vám povie takmer každý skúsenejší chovateľ vo vzťahu k zdraviu psov. Zhoršuje sa stav civilizačných ochorení, alergií, kĺbov, rakoviny a pre ľudstvo je typické čo najjednoduchšie a najrýchlejšie nájsť vinníka. Zväčša si to odnesú granuly ako celok, pretože tie pred pár dekádami ešte nejestvovali. Nie je to však také jednoduché, a pravda sa skladá z viacerých faktorov. Mení sa životné prostredie, menia sa pesticídy a herbicídy (ktoré sa dostávajú aj do mäsa cez krmoviny hospodárskych zvierat) a mení sa celkový prístup k psom. Na jednej strane ešte nedávno chovatelia nevyvíjali toľko snahy zachrániť najslabšie, menej životaschopné jedince z vrhu- uplatňoval sa tak prirodzený výber a prežívali najmä tie šteňatá, ktoré boli zdravé, najsilnejšie, ktoré zabojovali o mledzivo,  mlieko, aj príkrmy. Suky, ktoré neboli schopné odchovať zdravý vrh, neboli do chovu viac používané. Časom sa však zvýšila dostupnosť veterinárnej starostlivosti, informovanosť, dostupnosť mliečnych náhrad, ale aj citový vzťah k zvieratám. Väčšina chovateľov sa snaží zachrániť všetky šteňatá, hoci boli najslabšie a ďalej sa na nich chová. Prečo toto vôbec spomínam? Pretože sme vo viacerých ohľadoch začali robiť zo psov padavky a precitlivené tvory. Sám však patrím k ľuďom, ktorí trúchlia za stratou každého šteniatka. Preto sa poďme rozprávať o tom, ako urobiť zo psov odolnejšie tvory, aspoň pomocou stravy a správnej výživy.

Nájdeme mnoho článkov, ktoré psa prirovnávajú celkom mylne k vlkovi. Naozaj je nutné vlkom strúhať mrkvu, či drviť vaječné škrupinky a pokvapkať ich citrónom, ako sa to odporúča pri BARFe? Naozaj je dobré, ako nám tvrdia niektorí veterinári, nechávať celoživotne psa na jednej granulárskej receptúre s odôvodnením, že trávenie psa je veľmi citlivé na zmeny? Prežil by vôbec pes 30 000 rokov domestikácie, ak by bol takýto citlivý? A ako je teda možné, že tie psy, ktoré sú kŕmené čerstvou stravou, pokojne zvládnu tráviť v pondelok kuracie mäso a v utorok hovädzie mäso, ak sú skutočne psy tak citlivé? Odpoveď je, že psy také citlivé nie sú, iba my ich takými robíme.

Tu sa dostávame k otázke granúl a ich zloženia. Čo teda hľadať, aby sme si nevychovali precitliveného psa? Veď od šteňacieho veku sú väčšinou výrobcov odporúčané čisto kuracie krmivá bez akejkoľvek pestrosti. Podstata je správna. Kuracie mäso má v skutku vysokú biologickú hodnotu, je dobre stráviteľné, má jemnú vôňu a chuť, a hlavne, je to najdostupnejšie mäso na trhu. Má vysokú hodnotu vitamínu B3, ktorý je dôležitý pri tvorbe energie v bunkách. Stačí to však na celý život, na dennodenné kŕmenie? Uvediem pár príkladov, prečo si myslím, že nie. Každý druh mäsa má inú nutričnú hodnotu a svoje benefity. Napríklad ovčie a jahňacie mäso, má 10-násobne vyšší obsah železa, ako teľacie mäso, a obsahuje dvojnásobok draslíka, sodíka a horčíka ako mäso iných hospodárskych zvierat. Morčacie mäso má zasa dvojnásobné množstvo selénu a zinku ako kuracie mäso, a spolu prispievajú k správnej reprodukčnej funkcii a podpore imunitného systému. Bravčové mäso je nielen veľmi lákavé pre psy, ale má aj veľmi dobré zastúpenie esenciálnych aminokyselín a optimálny pomer lyzínu, valínu, leucínu a sírnych aminokyselín. Hovädzie mäso v biologickej hodnote proteínov za kuracím nezaostáva. Má vysoký obsah vitamínov skupiny B a železa, a v porovnaní s hydinovým mäsom má hovädzie lepšiu bilanciu leucínu, izoleucínu, treonínu a valínu. A také kačacie mäso nielen že zvyšuje žravosť krmiva, má až trojnásobné hodnoty esenciálnych mastných kyselín ako mäso väčších hospodárskych zvierat. O rybách, či divine, by sme mohli napísať pokojne aj ďalší článok. Tento sumár je však pre ukážku potreby pestrosti stravy azda dostačujúci.

Opačnou stranou mince dlhodobého kŕmenia jedným druhom mäsa je, že rozdiely v množstve esenciálnych mastných kyselín môžu medzi niektorými tvoriť aj 20-25%. Niektoré mäsá sú bohaté na tuky a cholesterol, iné sú zasa takmer bez tukov. Jeden príklad za všetky je tzv. „vyhladovanie králikom“. Mäso králika je tak chudé, že bez ďalšieho príjmu tukov a sacharidov sa dokáže organizmus aj pri prejedaní sa králičím mäsom vyhladovať. Nebojte sa, pri granulovaných krmivách však tento jav nehrozí, pretože tuky sa vždy pridávajú dodatočne, a to aj pri králičom mäse.    

Ak bude naše šteňa, ale aj dospelý pes poznať viacero živočíšnych zdrojov, bude mať vytvorené tráviace enzýmy na trávenie každého z nich, nebude citlivý na zmeny v strave. Ak budú bakteriálne kolónie v črevách v správnom množstve, podporované správnymi prebiotikami, budú psy menej náchylné na vznik potravinovej senzitivity. Psíčkari sa mylne domnievajú, že ak psovi senzitívnemu na kuracinu dajú jahňacinu, problém sa vyrieši. Áno, ale iba dočasne. Senzitívny pes skôr, či neskôr začne rovnako reagovať aj na jahňací proteín a naopak, kurací pokojne môže prestať spôsobovať na určitú dobu problémy. Opäť to teda zdôrazním – základom je pestrosť stravy.

Sú teda vhodnejšie receptúry, ktoré majú viac druhov mäsa, alebo je vhodnejšie striedať jednodruhové receptúry? Oba postupy sú správne. Základom je, aby strava bola pestrá. Z pohľadu vhodnosti pre šteňa, je však vhodnejšia viacdruhová, teda multiproteínová diéta. Inak povedané, jedna receptúra, ktorá je zložená z viacerých druhov mäsa. Šteňatá sú totiž na zmeny skutočne citlivejšie a striedanie jednodruhových receptúr by mohlo vyvolať hnačky, odovodnenie a poruchy rastu. Z pohľadu dospelého psa je v poriadku aj striedanie jednodruhových receptúr, tzv. rotácia receptúr.

Slovenskí a českí chovatelia a kynológovia v našom prieskume s viac ako 500 respondentmi v tom majú jasno. Iba 26,4% z nich kŕmi celoživotne jednou receptúrou a iba 23,1% si myslí, že jednoduché a jednodruhové, tzv. monoprotein receptúry sú pre psy vhodnejšie. Krmivá obohatené o ovocie, zeleninu a bylinky, hodnotí pozitívne 91,6% respondentov. Aj tieto ich skúsenosti a názory sme spracovali v rámci Endemic Nutrition System, z ktorého vznikol Bodreek.

Mgr. Lukáš Michalička